Jak rozliczać bitcoin i inne kryptowaluty?

Jak rozliczać bitcoin i inne kryptowaluty

 

Jak rozliczać bitcoiny i inne kryptowaluty

 

Obecnie kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością. W te wirtualne waluty inwestują nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby, które nie posiadają własnej firmy.
I choć do dyspozycji mamy kilkaset rodzajów kryptowalut, to najczęściej wybieramy jednak cyfrową walutę bitcoin. Sprawdź, jakie kwestie podatkowe wiążą się z rozliczeniem bitcoina
i innych kryptowalut.

Rozliczenie sprzedaży bitcoinów przez osobę fizyczną

Osoba fizyczna, która inwestuje w wirtualne waluty, musi rozliczyć się z tego typu transakcji. O ile zakup i posiadanie bitcoinów nie podlega opodatkowaniu, o tyle sprzedaż kryptowaluty jest uznawana jako przychód z tytułu praw majątkowych, dlatego należy go wykazać w zeznaniu rocznym. W tym przypadku konieczne będzie wypełnienie deklaracji podatkowej PIT-36. Osiągnięte dochody należy wykazać w wierszu nr 7 (Prawa autorskie i inne prawa). Osoba fizyczna może też pomniejszyć swój przychód o poniesione koszty,
przedstawiając je w pozycji nr 75.

Sprzedaż kryptowalut przez przedsiębiorcę

Każdy przedsiębiorca powinien zakupione i sprzedane kryptowaluty rozliczać na bieżąco w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od formy opodatkowania, osiągnięte przychody należy wykazać w formularzu podatkowym PIT-36 (zasady ogólne) lub PIT-36L (podatek liniowy). Uzyskane dochody i poniesione koszty powinniśmy zamieścić w wierszu odnoszącym się do pozarolniczej działalności gospodarczej.

Inaczej przedstawia się sytuacja przedsiębiorców, którzy przeszli na ryczałt. W tej sytuacji, jeśli będziemy chcieli handlować kryptowalutami, będziemy zobowiązani do zmiany formy opodatkowania.

Sprzedaż kryptowalut a podatek VAT

Ostatnimi czasy zmieniło się podejście polskich instytucji finansowych do kryptowalut. Kilka lat temu sprzedaż wirtualnej waluty podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Obecnie handel kryptowalut jest zaliczany do transakcji dotyczących walut, banknotów i monet używanych jako środek płatniczy (art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT).
W związku z tym zostaje on zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT.

Oznacza to również, że przedsiębiorca nie jest zobowiązany do wystawienia faktury. Jednak powinien liczyć się z tym, że powinien ją zastąpić wewnętrzną notą księgową,
która będzie udokumentowaniem sprzedaży zwolnionej z VAT w prowadzonym rejestrze sprzedaży.

Warto pamiętać, że pośrednictwo w sprzedaży kryptowalut jest opodatkowane podatkiem VAT. Podstawę do obliczenia podatku stanowi wysokość prowizji pobieranej przez pośrednika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *