PIT W 2018 roku

Najważniejsze zmiany w PIT W 2018 roku

 

pit w 2018 roku

 

 

W ubiegłym roku rząd postanowił uszczelnić podatki, wprowadzając szereg zmian dla podatników. Część z nich ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie firm, a inne nałożą na nich dodatkowe koszty i obowiązki. Sprawdź, co czeka się w 2018 roku.

Wyższa kwota od podatku

Nowelizacja ustawy o PIT przyniesie wymierne korzyści dla osób najmniej zarabiających. Od 1 stycznia 2018 roku kwota wolna podatku będzie wyższa o 1400 zł co oznacza, że wyniesie 8000 zł. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się tym, którzy uzyskują małe dochody, np. z emerytur czy umów zlecenia. Wyższa kwota od podatku zmieni też sytuację osób, które zarabiają więcej niż 8000 zł, ale mniej niż 13 000 zł. W tym przypadku Ministerstwo Finansów zaproponowało malejącą kwotę wolną od podatków wraz ze wzrostem dochodów. Taki podatnik będzie mógł skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 556,02 zł-1440 zł.

Nowe zasady opodatkowania przychodów z najmu

Od 2018 roku dochody uzyskane przez osoby fizyczne poza działalnością gospodarczą będą podlegały opodatkowaniu według skali procentowanej – 18% i 32%. Wprowadzona ustawa umożliwia skorzystanie z rozliczenia na podstawie stawki zryczałtowanej 8,5%. Zmiana ta z pewnością nie przysłuży osobom, których roczne przychody z najmu były wyższe niż 100 000 zł. Taka nadwyżka będzie opodatkowania ryczałtem w wysokości 12,5%.

Wyższy limit składek do ZUS dla najbogatszych

Nowe przepisy mają powiększyć budżet państwa o 5 miliardów złotych. Rząd chce, aby osoby najlepiej zarabiające odprowadzały składki na ubezpieczenia rentowe i emerytalne. Do tej pory ta grupa podatników nie miała takiego obowiązku. Obecnie limit składek do ZUS wynosi 127 000 zł. Gdy podatnik zarobił więcej, wtedy nie musiał płacić składek. Nowelizacja ustawa zakłada, że składka na ubezpieczenie społeczne będzie odprowadzana od całkowitego przychodu, tak jak jest w przypadku ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego.

Nowe zasady dziedziczenia spółki

Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które ułatwi funkcjonowanie firmy po śmierci przedsiębiorcy. Do tej pory oznaczała ona szereg formalności dla współpracowników i spadkobierców, które mieli obowiązek wypełnić aby uniknąć kar skarbowych. Nowe zasady mają obejmować wprowadzenie instytucji zarządcy sukcesyjnego i nowego bytu podatkowego, czyli tak zwanego przedsiębiorstwa w spadku. Oznacza to, że zarządca będzie mógł korzystać z rachunków bankowych i zachować NIP zmarłego przedsiębiorcy.

Akcyza na e-papierosy

W planach rządu są też zmiany w akcyzie. Większość posłów poparła opodatkowanie e-papierosów i liquidów, dlatego będą one traktowane tak jak wyroby tytoniowe. Wdrożenie noweli przewiduje wpływy do budżetu państwa w wysokości 100 milionów złotych. Producenci tego typu produktów będą musieli banderolować towar, co znacznie odbije się na cenie papierosów elektronicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *