Składki ZUS na jedno konto w 2018 roku

Składki ZUS na jedno konto w 2018 roku

 

 

W obliczu nowych przepisów, które wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku, każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualne konto ZUS, na które będzie opłacał składki z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych, społecznych, funduszu pracy, emerytur i gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Sprawdź, jakie ułatwienia czekają płatników w przyszłym roku.

Jak uzyskać indywidualne konto ZUS?

Do 31 grudnia 2017 roku przedsiębiorcy otrzymali indywidualny numer rachunku składkowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał tę informację listem poleconym lub udostępnił na profilu informacyjnym PUE na platformie ZUS dla przedsiębiorców, którzy je utworzyli. W przypadku, gdy płatnik nie otrzymał numeru konta ZUS w terminie, powinien udać się do jednego z oddziału ZUS lub zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00).

Indywidualne konto ZUS – jakie ułatwienia czekają płatników?

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  przyczynią się do łatwiejszego dostępu do informacji dotyczących płatności dla każdej osoby ubezpieczonej. Dodatkowo umożliwią połączenie przelewów podatkowych i składkowych, które doprowadzi do zmniejszenia kosztów za wykonanie przelewów bankowych – zamiast za trzy lub cztery przelewy przedsiębiorca zapłaci tylko za jeden. Zmiana, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku, będzie też dużym ułatwieniem dla ZUS odnośnie wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek. Dotychczas dokument ten był udostępniany płatnikom jedynie w formie papierowej.

Nowa ustawa będzie polegała na ujednoliceniu zaświadczeń papierowych i elektronicznych pod względem prawnym. Zmiany te będą również obejmowały zasady zaliczania wpłat na jedno konto ZUS. W pierwszej kolejności będą uwzględniane najstarsze zaległości w składach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało też, że zmianom podlegać będą opłaty nakładane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *